2. Hafta Gebelik

Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / 2. Hafta Gebelik

2. Hafta Gebelik

2. Hafta Gebelik ve 2. hafta hamilelik belirtileri | Hamilelik belirtileri
Hamileliğin ilk haftası kan dolaşımınız boyunca östrojen ve progesteronun hormonlarında yoğun bir artış meydana gelmişti, Rahminizde ki potansiyel bir döllenmiş yumurtanızı desteklemek için kan açısından zengin yeşilimsi amniyon adı verilen bir doku astarı oluştu. Aynı zamanda yumurtalıklarınızda, yumurtalar folikül denilen sıvı dolu keseler içinde olgunlaşmaya başlayacaktır.
2. Hafta Gebelik

Hamileliğin İkinci Haftası

Bebeğiniz Ne Durumda?

Hamile olduğunuzu anladınız ya da anlamadınız, her iki durumu da gözetmeksizin bebeğinizin ikinci haftasında ki iç dünyasına bakalım.

Hamileliğin ilk haftası kan dolaşımınız boyunca östrojen ve progesteronun hormonlarında yoğun bir artış meydana gelmişti, Rahminizde ki potansiyel bir döllenmiş yumurtanızı desteklemek için kan açısından zengin yeşilimsi amniyon adı verilen bir doku astarı oluştu. Aynı zamanda yumurtalıklarınızda, yumurtalar folikül denilen sıvı dolu keseler içinde olgunlaşmaya başlayacaktır.

Hamileliğin ikinci haftasında (28 günlük bir döngünün 15. günü) Regl kanamanız oluşabilir(Halk arasında buna üstüne görme de denir). Bu olduğunda bir yumurta, yumurtanın dış koruma zarından patlar ve yumurtalığınızdan fallop tüpüne geçer. (Regl gününüzün biraz değişebileceğini unutmayın. Örneğin, 28 günlük bir döngüye sahip kadınlar için 9. gün ile 21. gün arasında değişme gözlenebilmektedir.)

Önünüzdeki 24 saat içinde, ortalama 250 milyonluk spermlerden biri, vajinada ki rahim ağzından, rahminizden fallop tüpüne kadar, yumurtaya nüfuz edebileceği şekilde ulaşmayı başarırsa, yumurta döllenir. Sadece yaklaşık 400 sperm yumurtaya zorlu 10 saatlik bir yolculuktan sonra hayatta kalır ve sadece bir tanesi dış zarından geçmeyi başarır.

Sonraki 10 ila 30 saat içinde spermin çekirdeği yumurta ile birleşerek genetik özellikleri birleştirir. Eğer sperm bir Y kromozomu taşıyorsa, bebeğiniz bir erkek olacaktır. Eğer bir X kromozomu varsa, bir kızı taşıyacaksınızdır, yani bebeğinizin cinsiyeti tamamen babadan gelecek olan kromozoma göre değişecektir.

Fallop tüpünden rahminize kadar geçecek olan üç ila dört günlük bir yolculuk sırasında, döllenmiş yumurta (şuan ki hali ise zigot olacaktır) 16 aynı hücreye bölünür. Dölyatağına girdiğinde, zigota artık morula denir. Bir ya da iki gün sonra, rahminizin amniyon sıvısına girerek büyüleyici ve şaşırtıcı büyümesine ve dönüşümüne devam edecektir.

Bu zamana kadar, gelişmekte olan bebeğiniz, bilim adamları tarafından blastosist olarak resmen anılan küçük bir hücre topu halindedir. Bir dış hücre kütlesi, bebeğinizin yaşamı sürdüren oksijen ve besinleri veren ve atık ürünlerini taşıyan plasenta şeklinde gözenekli bir organ haline gelir.

Not: Her bebek anne karnında bile biraz farklı gelişir. Bilgileriniz, bebeğinizin gelişimi hakkında genel bir fikir vermek için tasarlanmıştır.

Hamileliğinizin İkinci Haftası Hissedilenler

Hamileliğin en önemli zamanları ilk haftalardır. Hamile gibi hissetmeyebilirsiniz fakat hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu hafta da özellikle beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin en hızlı geliştiği zamanlar ilk haftalardır. Bebeğinizin saatlik gelişimine alacağınız vitaminler ile bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

2 haftalık gebelikte belirtileri çok ciddi şekilde fark edemeyebilirsiniz fakat, vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini hissedebilirsiniz.

Bu dönemlerde

Göğüslerinizde hassasiyetiniz artabilir,
Vajinal akıntınız normal akıntınızdan biraz fazla olabilir,
Karın ve kasık bölgenizde ağrı olabilmektedir.
Bu belirtileri başka regl zamanınızın yaklaşmasına yorabilirsiniz, yine de dikkatli olmanızın faydasını göreceksiniz.

Vücudunuzun bu haftalar diğer haftalar da ihtiyacınız olacak hormonları üretmeye başlayacaktır, 1 aylık hamile olan biri ile hemen hemen hormon düzeyiniz aynı seviyelerde olacaktır. İlk 4 haftaya kadar hamilelik testinde olumlu sonuç almayabilirsiniz, bu bünyenizle alakalı bir durumdur. Emin olmak istiyorsanız kan testi vererek daha güvenli bir sonuç elde edebilirsiniz.

Hamileliğinizin en kritik dönemi ilk haftalardır. Düşük riski ilk haftalar da daha yüksektir. Kendinize dikkat etmeli ve özellikle doğru vitamin ve minareleri almaya çalışınız. İşlenmiş gıdalardan mümkün oldukça uzak durmanız sizin faydanıza olacaktır. Sigara kullanıyor iseniz bebeğiniz de kalıcı hasarlara neden olmamak için sigarayı bırakmalı, sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız. Moral de bu dönem de en önemli faktörlerden biridir, moralinizi ne kadar yüksek tutarsanız bu dönemi o kadar rahat atlatacaksınızdır.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu