6. Hafta Gebelik

Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / 6. Hafta Gebelik

6. Hafta Gebelik

Bu evrede bebekte ağız, burun, kulak gibi önemli organları ortaya çıkmaya başlar. | Hamilelik belirtileri
Bu haftada bebekte göz, kulak, burun, ağız gibi organları oluşmaya başlar. Kalbi dakikada 100 ila 160 kez atmaya başlar. Annede ise ani duygu değişimleri baş göstermeye başlar. Çok da nadir olsa da halk arasında üstüne görme denilen akıntı başlar.
 6. Hafta Gebelik

Bebeğiniz Ne Durumda?


 Bu haftanın en büyük gelişmeleri: Gelişimini 8 ayda tamamlayacak olan  ağız, burun ve kulakları oluşmaya başlayacaktır. Rahminizi görebilseydiniz, bebeğinizin gözlerinin ve burun deliklerinin oluşmaya başladığını görebilirdiniz. Ortaya çıkan kulakları başının kenarlarında küçük çöküntüleri oluşmaya başlayacak ve kollarının, bacaklarının eklemleri gelişecektir. Kalbi yaklaşık dakika da 100 ila 160 kez atıyordur ve bu neredeyse sizin kalp atım sayınızın iki katı. Bağırsakları gelişiyor ve akciğerlerine yol açacak dokular oluşmaya başladı. Hipofiz bezi, beyninin, kaslarının ve kemiklerinin geri kalanları da gelişimine başlıyor. Şu an, bebeğiniz bir santim uzunluğunda ve mercimek büyüklüğünde.


Hayatın nasıl değişiyor?


Kendinizi bu aralar tanıyamayabilirsiniz. Hiç davranmadığınız şekilde davranabilirsiniz. Bu zamanlarda ya moraliniz hiç yoktur ya da çok fazla enerji yüklü olabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz bu durum hormonlarınızın bu dönemlerde çok fazla inişli çıkışlı olmasından kaynaklıdır. Hormonları bir kenara bırakırsanız sizi köklü bir değişim beklemektedir. Bu dönemlerde halk arasında üstüne görme de dediğimiz ufak tefek kanama, lekelenmeler görebilirsiniz, bu durum gayet doğaldır. Dört kadından 1inde bu durum gözükebilmektedir. Kanamalarınızı yine de ciddiye alın, normal kanama deyip geçmemeniz sizin sağlığınız için önemlidir. Zira üstüne görme sandığınız kanama düşük kaynaklı da olabilmektedir.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu