8. Hafta Gebelik

Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / 8. Hafta Gebelik

8. Hafta Gebelik

Bebeğinizin 8.Haftası | Hamilelik Belirtileri
Hamileliğin bu evresinde bebek gelişimine devam eder. Kuyruğu yok denecek kadar küçülür. Sinir ağı ortaya çıkar. Annede ise göğüs büyümesi başlamaya başlar. Hamileliğin sıkça görüldüğü belirtileri boy göstermeye başlar.
8. Hafta Gebelik

Bebeğinizin 8.Haftası

Bu hafta da bebeğinizde ki değişimler; Bebeğinizin elleri ve ayakları,el ve ayak parmakları geliştiriyor, göz kapakları neredeyse gözlerini kaplıyor, nefes boruları ve akciğerleri de aynı zamanda gelişmeye devam ediyor.Kuyruğu ise giderek küçülerek neredeyse yok denecek kadar küçülüyor. Beyninde ki nöronları gelişerek bu hafta basit denebilecek bir şekilde sinir ağı oluşacaktır. Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyorsunuzdur fakat bunun için biraz daha beklemek zorundasınız çünkü henüz cinsiyeti belli olmayacaktır. Bebeğiniz henüz fasulye boyunda olduğu için hareketlerini hissetmemeniz çok normal.

Hayatın nasıl değişiyor?


Göğüslerinizin bedeni bu dönemde büyüyebilmektedir. Yakın zamanda kendinize bir ya da birkaç boy daha büyük beden sütyen alarak daha rahat edebilirsiniz.  Artan hormon seviyeleriniz ile birlikte emzirme döneminiz için vücudunuzun bu değişikliğe ihtiyacı vardır. Göğüsleriniz gebelik boyunca büyümeye devam edebilir. Göğüsleriniz 2 katına kadar büyüme gösterebilir, özellikle de ilk bebeğiniz varsa şaşırmayın. Sütyen alırken her ihtimali düşünerek bir büyük boyunu da almayı unutmayın.

Bu dönemde daha mı yorgunsunuz? Hormonal değişiklikler - özellikle progesteronda anormal bir artış olması- halsizliğinize katkıda bulunabilir. Bulantı ve kusmalarınız artabilir bu durumda gayet olağan bir durumdur. Gece uykunuzu rahat bir şekilde geçirirseniz gündüz de bir o kadar rahat edersiniz.

İlk trimester prenatal testleri nedir? Doktorunuz, hamileliğiniz sırasında bebeğinizin Down sendromu ve diğer rahatsızlıklarının olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek çeşitli testler yapacaktır. Bazıları nispeten basit kan testleridir (başka bir deyişle, kanınızın bir örneğini vermeniz gerekecektir), diğerleri ise daha invaziv prosedürleri içerir. Hepsi isteğe bağlıdır. Herhangi bir testi kabul etmeden önce,  doktorunuza ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve sonuçların size neler göstereceğini açıklamasını isteyin. Birçok prenatal test, teşhis amaçlı değil, tarama içindir. Tarama testleri, bebeğinizin olası risklerini tespit etmek içindir.

Trimester  Seçenekleriniz: İlk üç aylık dönem taraması: İlk üç aylık dönem taraması, kanınızdaki proteinin düzeyini ve nukal geçirgenlik (NT) testi olarak adlandırılan özel bir ultrason taramasını ölçen birnevi kan testidir. Tarama, 11. İla 13. Haftaları gibi gerçekleştirilir. İlk üç aylık dönem taraması, bebeğinizin Down sendromuna sahip olma olasılığı ve diğer birkaç durum hakkında bilgi verir. Tanısal olmasa da, tarama risksizdir.

CVS (koryon villus örneklemesi): Bu test, plasentadan örnek alınır ve daha sonra genetik analiz için bir laboratuvara gönderilir. CVS, bebeğinizin yüzlerce kromozom anomalisi ve diğer genetik bozukluklardan herhangi birini olup olmadığını belirleyebilir. Trimesterde, genellikle 10. İla 12. Haftaları arasında yapılır ve bunu 16. İla 20. haftalarında yapılan amniyosentez adı verilen başka bir testine erken tanı testi olarak alternatif bir haline getirir.

Ve bunlar gibi birçok testler mevcuttur, doktorunuz size en uygun olanı seçecektir.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu