9. Hafta Gebelik

Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / 9. Hafta Gebelik

9. Hafta Gebelik

9. Hafta Gebelik Hamilelik ve 9. hafta hamilelik gelişimi | Hamilelik Belirtileri
Bu evrede bebek fizyolojik olarak nerdeyse tamamen gelişmeye yaklaşmış durumda. Bu haftadan itibaren hızlıca kilo alıp büyümeye başlayacak. Anne de ise belirtiler devam etmeye başlar. Eğer çalışan bir birey ise yasal haklarını kullanmakta hakkı vardır.
9. Hafta Gebelik

Bebeğiniz Ne Durumda?


Bebeğiniz 9. haftada yaklaşık bir üzüm tanesi büyüklüğüne ulaşmış olacaktır. Dış görünüşü normal bir bireyi andıracak şekilde belirmeye başlıyor, vücudunda ki temel iskeleti aşağı yukarı tamamlanıyor. Kalbi ise bu hafta da 4 odacık olacak şekilde bölünüyor. Embriyonik kuruğu ise tamamen kayboldu. Bebeğinizin organları, kaslar ve sinirler ile donanmaya başlıyor. Yavaş yavaş cinsiyetini belirleyecek bölümü oluşmaya başlıyor fakat henüz cinsiyetini anlayacak kadar oluşmuyor. Gözleri tamamen oluşuyor, ancak göz kapakları kapalı durumda ve 27. haftaya kadar da açmayacak. Kulağının yeri oluşsa da kulağı tam olarak oluşmadı, burnu ve burun delikleri ise belirli büyüklüğe ulaştı. Plasentanız bebeğinizi beslemek için yeterince gelişti ve bebeğiniz artık plasentadan besleniyor. Artık bebeğinizin temel fizyolojisi yerinde olduğu için, hızlı bir şekilde kilo alarak büyüyor.


9.Hafta Da Sizde Neler Değişiyor ?

 Beliniz biraz kalınlaşsa bile hamile gibi görünmeyebilirsiniz. Bebeğinizi henüz hissetmeseniz bile hamile hissedebilirsiniz. Çoğu hamile kadın sabah saatlerinde kendini hastaymış gibi hissedebilir ve kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Ruh haliniz her an değişebilir, kendinizi ebeveyn olarak hazırlamak ve bunun getireceği yükleri düşünmekte bu ruh halinizi etkileyen bir durumdur . Kendini biraz rahatlatmaya çalışın. Kadınların çoğu, ruh halinin 6 ila 10 hafta arasında alevlendiğini, hamileliğinizin ortalarında bu durumun daha da hafiflediğini ve daha sonra son zamanlara doğru tekrar duygu karmaşası içinde olduğunu ifade etmektedir.

Herhangi bir komplikasyon sorunu yaşamaktan mı korkuyorsunuz? Bulunduğunuz ev ve iş ortamında hamile olduğunuzu saklamayın, doktorunuza çalıştığınız yer ile ilgili bilgi verin. Etrafınızda ki kişiler sizin durumunuzu bildiği zaman oluşabilecek komplikasyonlar da durumunuzu sağlık personellerine anlatmaları ve duruma müdahale edilmesi de bir o kadar kolaylaşır.

İşiniz yorucu ise işinizi hamilelik süresince kanunun size verdiği yetkileri kullanarak ara verebilirsiniz veya patronunuzla konuşarak geçici olarak pozisyonunuzu değiştirmesini talep edebilirsiniz.

Son olarak, yasal haklarınızın farkında olun. Hamilelik için düzenlemiş olan haklarınızı kullanmaktan geri durmayın. Bu hak size verilen haktır ve işvereniniz bu duruma kısıtlama getiremez.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu