Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi mi? | Hamilelik Belirtileri
Hamileliğin başlarında rahme giden kan ihtiyacı artacağı için beyine giden kan miktarı azalmaya başlar. Bu durum göz kararmaları ya da baş dönmelerine yol açar. Eğer bu durum sıklaşmaya ya da bayılmaya kadar artmışsa başka hastalıkların belirtisi de olabilir doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte Baş Dönmesi;


Hamilelikte baş dönmesi çok sık rastlanan bir durum olmasına karşın hamilelikte bayılma olayı ise nadiren karşılaşılır.

Hamilelikte rahmin büyümesine bağlı olarak kan ihtiyacı artacaktır. Vücut oluşan bu kan ihtiyacı beyine giden kan yolunda güçlük yaratacaktır. Bunun yanı sıra büyüyen rahim annenin kan damarlarına baskı yapacağı için göz kararmalarına, baş dönmesine neden olmaktadır. Genellikle oturur veya yatar durumdayken ayağa kalkma durumunda siz hariç her şeyinin döndüğü sansarsınız.

Baş dönme durumlarını sık sık yaşamaya başladıysanız, bu durum hafifleyene kadar az hareket etmeli, bi o kadar da yavaş olmalısınız. Beslenmenize dikkat etmediğiniz zamanlar da ise kan şekeriniz düşeceği için aynı durumu yaşayabilirsiniz. Bunu engellemek için de sık aralıklarla ve azar azar yemek yemelisiniz.  Sıvı alımlarınıza dikkat etmelisiniz. Uykunuza da dikkat etmelisiniz. Bu durumları en az ağrılı geçirmeniz için bu önerileri dikkate almalısınız. Uzanmak size iyi gelecektir, başınızı yüksek tutmamalı, mümkünse yastık bile olmamalıdır. Sol tarafınıza doğru yatmak ise rahminizin damarlara yapacağı baskıyı azaltacağı için rahatlamanızı sağlayacaktır.

Baş dönmesine dayanamıyorsanız ve bu durum baygınlığa kadar gidiyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz. Baş ağrısının başka hastalıkların da belirtisi olduğunu unutmayın. Kadın Doğum Uzmanı veya Nöroloji Uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu