Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri

Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri

Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri | Hamilelik Belirtileri
Bir haftalık hamilelikte belirtileri yaşamanız oldukça nadirdir. Genelde bunlar adet dönemi ile ilişkili olabilir. Hamileliğin ilk haftasında görülebilen dört adet belirti vardır: Mide bulantısı, Göğüslerde hassasiyet, Kramp, Yorgunluk
Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri

Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri

Bir haftalık hamilelikte belirtileri yaşamanız oldukça nadirdir. Genelde bunlar adet dönemi ile ilişkili olabilir.

Zaten bir haftalık hamilelikte belirtilerin yaşanması anormal bir durumdur ancak döllenmiş bir yumurtanın rahim duvarına yerleşmeye hazırlanıyor olduğunu belirten bazı özel işaretler vardır. Hamilelik testleri de iki haftalık hamileyken doğru sonuç vereceğini de düşündüğümüz zaman bu dönemde yapılan testler yanlış sonuçta verebilir. 

Gebeliğin en erken belirtisi olarak kaçırılmış adet dönemidir. Adet olmamışsanız bu sizin için ilk olarak bir hamilelik belirtisidir. Ancak adet dönemini geciktiren nedenler de olabilir. Buna ek olarak hamileliğin ilk haftasında görülebilen dört adet belirti daha vardır: 

Mide bulantısı 
Göğüslerde hassasiyet 
Kramp 
Yorgunluk 


Mide bulantısı 
Gebeliğin ilk haftasında sabah bulantısını yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu bulantı sadece sabah olmayacağı gibi günün herhangi bir zamanında olabilir ve bunu bazı özel kokular tetikleyebilir. Bazı gıdalara karşı tiksinti duyabilirsiniz ve bunları yediğiniz zaman bulantı hissedebilirsiniz. 

Göğüslerde Hassasiyet 
Vücudunuzdaki hormon düzeylerindeki değişiklik meme hassasiyet dahil olmak üzere birçok hamilelik belirtisine neden olur. Bu adet döneminiz boyunca da karşılaşacağınız bir belirtidir bu yüzden kesin olarak hamile olabileceğiniz anlamına gelmez. 

Kramplar 
Kramp adet döngüsü ve süresi ile ilgili bir belirti olsa da, o da hamileliğin erken dönemlerinde olabilir. Bazen hamile olunsa bile hafif derecede lekelenme olabilir. Bu implantasyon kanaması olarak adlandırılır ve gerçek döllenmiş bir yumurta rahim duvarına yerleşmesi sırasında meydana gelir. 

Kramp ve lekelenme hafif olmalıdır. Eğer ağır kramp ya da lekelenme karşılaşırsanız, hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu normal bir gebelik belirtisi değildir. 

Yorgunluk 
Bazıları için yorgunluk gebeliğin erken bir göstergesi olmuştur. Artık vücut kendini bir bebeğe de bakacak şekilde daha fazla çalışmaya hazırlıyor ve normal zamandan daha fazla çalışıyor. 

Hamileliğin ilk Hastasında Diğer Hamilelik Belirtileri 

Hamileliğin ilk haftasında hissedebilme ihtimali olan diğer belirtiler: 
Ağzınızda metalik tat 
Vücut sıcaklığı yükselmesi 
Sık idrara çıkma ihtiyacı 
Rahat uyuyamama 

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu