Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? ve Hamilelik Belirtileri nedir? | Hamilelik Belirtileri
Hamile olduğunuzu ilk günlerde fark edemeyebilirsiniz. Belirtiler ilk günlerde kendini belli etmez. Birkaç zaman geçince kendini göstermeye başlar. Belirtiler genellikle adet gecikmesinden sonra kendini göstermeye başlar. Adet gecikmesinden önce gebelik hormonları artmamıştır. Belirtiler kendini tam olarak adet gecikmesinden 4-5 hafta sonra kendini göstermeye başlar. Bazı hamile bayanlarda ise bu süre 6-7 haftayı bulabilmektedir.
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?


Hamilelik belirtilerinde ilk şüphe uyandıran belirti, adet gününün gecikmesidir.

Bununla beraber yorgunluk, bulantı ve kusma durumları, kasıklarınızda ağrı, göğüslerde büyüme ve koyulaşma, ruhsal ve duygusal değişiklikler, kokuya olan hassasiyetin artması, gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Hamile olduğunuzu ilk günlerde fark edemeyebilirsiniz. Belirtiler ilk günlerde kendini belli etmez. Birkaç zaman geçince kendini göstermeye başlar. Kimi hamile bayanlarda ise belirtiler ilk günlerde kendini gösterir. İlk zamanlarda kendini göstermesine rağmen aklınıza hamile olduğunuzdan çok “hastalandım mı acaba?” sorusu gelir ve hamile olduğunuz ihtimalini ikinci plana atarsınız.

Belirtiler genellikle adet gecikmesinden sonra kendini göstermeye başlar. Adet gecikmesinden önce gebelik hormonları artmamıştır. Belirtiler kendini tam olarak adet gecikmesinden 4-5 hafta sonra kendini göstermeye başlar. Bazı hamile bayanlarda ise bu süre 6-7 haftayı bulabilmektedir.

Adet gecikmesi sadece hamile olduğunuz anlamına gelmez. Yumurtanın kendini yenileme süresi de gecikmiş olabilir. Bu süre zarfında yaklaşık 10 gün beklemenizde fayda vardır. Yaklaşık gecikmeden sonra 10 gün içerisinde adet görebilirsiniz. Bu da hormonlarınızın düzensiz olduğunu gösterir.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen eczaneden gebelik testi alıp bir test yapabilirsiniz.

Kasıklarınızda ağrı, adet ağrısı ile hemen hemen eş değer bir ağrıya sahiptir. Bu durumda aklınıza adet günüm yaklaştı tarzında düşünceler yerleşir. Bunun sebebi embriyo bölünerek 4.gün Morula halini alır. Yumurtadan çıkma olayı yaşanacağı için yumurtadan ayrılır. Yumurtadan ayrılma olayı doğal olarak kasıklarınızda ağrı yapabilmektedir. Adet ağrısıyla en çok karıştırılan ağrıdır. Testlerde ise hamileliğinizin 8.gününden sonra net bir sonuç alabilirsiniz. Hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuz ise kan testlerinde ortaya çıkmaktadır. İdrar testleri ise yanıltabilmektedir. İdrar testinde sonuç negatif çıktıysa bu sizin tam olarak hamile olmadığınızı göstermez. 1 hasta sonra tekrar idrar testi yapabilirsiniz. Hamileliğinizi 4-5 haftadan sonra tam olarak anlayabilirsiniz. Sağlıklı hamileliğin toplam süresi aşağı yukarı 40 gün devam eder. Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız son adet kanamasını baz alarak hesaplama yapınız. Her 5 gebelikten biri düşük ile sonuçlandığı için kan sayımı, tiroit testi, toksoplazma, sarılık ve hepatit testleri gibi sayımları yaptırmak önemlidir.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu