Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi; hamilelik testi nedir nasıl yapılır? | hamilelik belirtileri
Hamilelik testi; Hamilelik testi nedir, hamilelik belirtileri var ise bir hamilelik testi yapmanız gerekmektedir, hamilelik testiyle ilgili bilgiler
Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Dünyanın en tatlı olaylarından birinin başlangıcı olarak kabul edilen hamilelik özellikle kadınların heyecanla beklediği bir sürecin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bebek sahibi olmak isteyen anne ve babaların gebelik testine başvurmaları ilk hamilelik belirtileri arasında ye alır. Hamilelik anne adayları için birçok evreden oluşur ve her evrede farklı olaylar meydana gelir. En sık karşılaşılan hamilelik belirtileri nelerdir? Kadınlar hamile olduklarını nasıl anlarlar? Hamilelik testi nasıl yapılır? gibi soruların cevabı…

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri arasında göğüs ağrıları, sık idrara çıkma isteği, baş dönmesi, cilt problemleri, yorgunluk ve baş ağrısı, uyku sorunu, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık, kasık ağrıları, mide bulantısı, ani ateşlenme ve adet gününün gecikmesi gibi belirtileri sayabiliriz. Ayrıca bunun dışında detaylı hamilelik belirtilerini sitemiz üzerinde bulabilirsiniz.

Hamileliğin birçok belirtisi vardır. Eğer hamilelik belirtilerinden birisi anne adayında görünüyorsa anne adayının ilk yapması gerekenlerden birisi en yakın eczaneden bir gebelik testi alıp hamile olup olmadığını kontrol etmektir. Hamilelik testinin sonucu ne olursa olsun hamilelik konusunda en doğru sonu kan testi verecektir. Hamilelik test sonucunuzu doktorunuz ile paylaşarak bu durum hakkında ondan yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca hamilelik testi sonucu ile kaç haftalık gebe olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Hamilelik testi pozitif çıkması halinde hamile olduğunuz anlamına hamilelik testi negatif çıkması halinde hamile olmadığınız anlamına gelmektedir.

Gebelik(Hamilelik) Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte bazı kadınlarda hamilelik belirtilerinin tamamı görülürken bazı kadınlarda ise hamilelik belirtilerinden bazıları görülür. Bazı kadınlarda bu belirtiler görülmeden haftalar geçebilir. İlk Hamilelik belirtileri her ne kadar hamileliğin başlangıcını bizlere işaret etse de hamileliği anlamanın en garantili yolu modern tıptır. Modern tıpa alternatif olarak ise evde yapılan gebelik testleri ve kan tahlilleri gösterilebilir.

Gebelik testleri idrar ve kan ile yapılır. Evde hamilelik testi yapmak isteyen anne baba adayları adet dönemini dikkate alarak idrar testi yapabilir. İdrar testinin kesin sonucu için 1-2 hafta aralıklarla testi tekrarlamak sağlıklı olacaktır. Hastanelerde kan testi yaptırmak da hamileliği öğrenmenin bir diğer yöntemidir.  Hastanelerde yapılan kan testi hamilelik durumunuzu yüzde 100 doğrulukla öğrenebilirsiniz. Döllenmeden 1 hafta sonra kan testi HCG seviyesini ölçerek net sonuç verebilir. Bu yöntem hamileliğin başlangıç tarihini veren en kesin yöntemdir.

Kan Testi İle Gebelik Değerleri BHCG Tablosu

Hamileliğin 3. haftasında HCG hormonu değerleri 5 ile 50 mIU/L arasında,

Hamileliğin 4. haftasında HCG hormonu değerleri 5 ile 426 mIU/L arasında,

Hamileliğin 5. haftasında HCG hormonu değerleri 19 ile 7.340 mIU/L arasında,

Hamileliğin 6. haftasında HCG hormonu değerleri 1.080 ile 56.500 mIU/L arasında,

Hamileliğin 7-8. haftasında HCG hormonu değerleri 7.650 ile 229.000 mIU/L arasında,

Hamileliğin 9-12. haftasında HCG hormonu değerleri 25.700 ile 288.800 mIU/L arasında değişmektedir.

Hamileliğin ilk haftasında bebeğiniz rahme yerleşmeye başlar ve yerleşme kanaması görmeniz oldukça normal bir durumdur. Ayrıca göğüsleriniz büyümeye başladıysa ve yorgunluk hissediyorsanız bunlar hamileliğin ilk belirtileri arasında kendini gösterir. Ani ruh hali değişimleri de hamilelik sırasında yaşanan diğer olaylar arasındadır. Bu durumun sebebi ise yükselen östrojen ve progesteron hormon değerleridir.

Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik döneminde anne adayı kendisine daha çok zaman ayırmalı ve dikkat etmelidir. Ayrıca sigara ve alkol gibi alışkanlıkları tamamen bırakmalı ve yorulmamaya özen göstermelidir. Daha çok dinlenmeye zaman ayırmalı ve doktorunun önereceği egzersiz hareketlerine gün içerisinde yer vermelidir. Ayrıca hamilelik esnasında eğilmek size ve bebeğinize zara verebilir. Hamileliğin ilk haftalarında yürüyüşe çıkmak sağlığınız açısından önemlidir.  Hamilelik esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise uyku süresinin belirlenmesi ve uyku düzenine uyulmasıdır.

Hamilelik Döneminde Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmesi özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Anne adayı her besinden gereken vitamin ve minerali almalıyım diyerek bütün yiyeceklere yönelmemelidir? Hamilelik döneminde risk taşıyan bazı yiyecekler vardır ki anne adayları bu yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Hamilelik döneminde beslenme konusunda bazı gıdalardan uzak durulmalıdır. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden anne adayları uzak durmalıdır. Ayrıca anne adayları çiğ et, salam, sucuk, sosis, sakatat, karaciğer gibi et ürünlerini yemekten de kaçınmalıdır. Deniz ürünleri olarak civa içeren balıklar ve kabuklu deniz ürünleri de kaçınılması gereken gıdalar arasındadır. Anne adayının kafeinli içecekler ve alkolden de uzak durması da gerekmektedir. Anne adayı bitkisel ilaçlardan da uzak durmalı yıkanmamış sebzeler ve yumurtadan da uzak durmalıdır.

Hamilelik dönemi ile tüm detaylara sitemiz üzerinden ulaşabilir, hafta hafta gebelik dönemi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu