Hamilelikte Memede Hassasiyet ve Büyüme

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Hamilelikte Memede Hassasiyet ve Büyüme

Hamilelikte Memede Hassasiyet ve Büyüme

Hamilelikte Memede Hassasiyet ve Büyüme | Hamilelik Belirtileri
Hamilelik belirtilerinin en sık görülenlerinden biri olan göğüste hassasiyet ve büyümedir. Bu durum memelerin süt salgılamaya hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum adet ağrısından da ağrılı olabilir. Genellikle 3 hafta sürer. Açık tenli olanlarda damarlarda gözükebilir. Bu durum normaldir.
Hamilelikte Memede Hassasiyet ve Büyüme

Hamilelikte Meme de Hassasiyet ve Büyüme


Hamilelik belirtileri arasında ilk görülen belirtiler arasındadır. Yaygın görülmektedir.

Bazen bu durumu adet gününüz geçmeden de yaşayabilirsiniz. Spor yaparken, oturup kalkarken, giyinirken bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Her belirti de olduğu gibi göğüslerde ağrı her ne kadar hamilelik belirtisi olsa da bu sizin hamile olduğunuzu kanıtlayan belirti değildir.

Hamile kaldığınızda vücudunuz hızlı bir hormon değişimi içine girer. Bu da göğüslerinizde birkaç hafta içerisinde büyümesine, büyürken de ağrı yapmasına neden olur. Büyümenin yanı sıra göğüs uçlarınızda koyulaşma meydana gelebilmektedir. Bu durum gayet normaldir. Göğüslerde büyüme sadece hamileliğin belirtisi değildir. Hamileliğe bağlı olmayan hormon dengesizliğiniz de göğüslerde büyümeye neden olmaktadır.

Göğüslerde oluşan bu ağrı, bayanların regl döneminde hissettiği acıdan daha şiddetlidir. Ağrının şiddeti 3 haftadan sonra normale girmeye başlayacaktır.

Hamile kaldığınız için vücudunuz göğüslerinizi süt üretmeye uygun ortam hazırlamaya başlayacaktır. Bu da büyümeye ve ağrıya yol açacak başka bir etkendir. Vücut bu dönemde göğüs besleme ihtiyacı hisseder. Bu nedenle toplardamarlarınız daha belirgin hale gelebilir. Bu durumda gayet normaldir. Eğer açık tenliyseniz belirginleşen damarları sorun etmenize gerek yoktur.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu