İlk hamilelik belirtileri nedir

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / İlk hamilelik belirtileri nedir

İlk hamilelik belirtileri nedir

Hamilelik belirtileri yaygın görülen hamilelik belirtileri nedir ?
Hamileliğiniz ilk haftalarında hamilelik belirtileri gebeliğe yormak zordur. Vücut kendini hamilelik sürecine hazırlamaya başladığında ufak tefek sinyaller vermeye başlar.
İlk hamilelik belirtileri nedir
İlk hamilelik belirtileri nedir

Yaygın Görülen Hamilelik Belirtileri  

Hamileliğiniz ilk haftalarında hamilelik belirtileri gebeliğe yormak zordur. Vücut kendini hamilelik sürecine hazırlamaya başladığında ufak tefek sinyaller vermeye başlar. Hamilelik belirtileri ile bir nebze de olsa anlayabilseniz bile eczaneden alacağınız gebelik testi ile %95 ihtimal ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Daha garanti olmasını istiyorsanız hamile olup olmadığınızı hastaneye giderek kan tahlili vererek kesin sonuç elde edebilirsiniz.

İlk Hamilelik Belirtiler;

Regl döngünüzde adet kanının gelmemesi
Çoğu kadın için bu durum hamileliğin en önemli belirtisidir. Adet gecikmeniz yalnızca hamile olduğunuz anlamı taşımamaktadır. Stres ya da başka faktörlerden dolayı da adet kanınız gecikebilmektedir. 

Sık idrara çıkma

İdrarınız koyu ya da koyu sarı renkli ise bu belirti hamilelik belirtilerinden birini yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum her kadında görülmediği gibi kimilerinde sadece hamilelik sürecinin başında yaşarken kimilerinde ise tüm hamilelik süreci boyunca bu belirtiyi yaşayabilmektedir.
Göğüslerdeki ağrı, karıncalanma, şişme
Hamile olan bayanların hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler ise göğüslerde hassasiyet, şişme vb. ağrılara sebebiyet vermektedir. Bayanlarda genellikle regl dönemi öncesi göğüslerde oluşan ağrıya benzer bir ağrıdır fakat hamileler de oluşan bu ağrı daha şiddetli olabilmektedir. Daha fazla

Mide bulantısı

Tipik hamilelik belirtisidir. Sabah bulantısı denilen bulantı daha yaygın olmasına karşın hamile bayanlar günün her saatinde bu hamilelik belirtisini yaşayabilmektedirler.
Yemek yeme arzusu(Aşerme)
Birçoğumuzun aşerme olaraktan bildiği bu durum vücudun gereksinim duyduğu takviye gıdalardır. Genellikle hamileliğin ilk 3 ayında daha çok görülmektedir. Kişiden kişiye göre değişen bu hamilelik belirtisi hamilelik boyunca devam edebilmektedir.

İştahsızlık

Bazı hamile bayanlarda yemeklerden tiksinme, iştahsızlık sorunu oluşabilmektedir. Bu durum çoğunlukla geçici bir durumdur. Bu hamilelik belirtisini gören bayanlara süt, badem, fındık gibi yemişler bu dönemlerini daha rahat atlatmalarını sağlayacaktır.

Sürekli yorgunluk ve uyku hali

Vücudunuz bir değil iki bedene yetişebilmek için metabolizmanızı hızlandırır ve progesteron dediğimiz hormonunda vücutta artmasıyla beraber bedeniniz yorgun düşer ve uykuya daha meyilli bir hale gelirsiniz. Daha Fazla

Kabızlık

Vücudunuzdaki her şeyin çok hızlı bir şekilde değişmesi bünyesel olarak hazımsızlığa yol açabilmektedir. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve hazımsızlık çekiyorsanız bu durum kabızlığa da neden olacaktır.

Mide yanması

Hamilelik belirtilerinin erken belirtilerinden bir tanesidir. Özellikle yatar pozisyonda iken midenizin yandığını daha çok hissedebilirsiniz. 

Baş dönmesi

Gebelikle genişleyen kan damarlarınızla birlikte vücudunuz her zamankinden daha çok oksijene ihtiyaç duymaktadır. Bu durum ise tansiyonunuzun düşmesine ve başınızın dönmesine neden olabilmektedir.

Bayılma

Bünyesel olarak dayanıklılığınıza bağlı olarak değişen bu hamilelik belirtisi vücudun  her zamankinden daha çok oksijene ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Baş dönmesinin de eşlik ettiği bu durum hamileliğin ortalarında geçebilmektedir.

İstifra etme(Kusma)

Vücut bu dönemde çok hızlı çalıştığı için ve birçok hormonların seviyelerinde artış olduğundan dolayı vücudunuz bazen yediklerinizi hazmetmeyebilir. Bu durumda genellikle mideniz bulanır ve bu bulantıya kusma eşlik eder. Uskufra etmek tek başına hamilelik belirtisi sayılmayabilir.

Bel ağrısı

Hamileliğin diğer bir belirtisi ise bel ağrısı. Hamilelik döneminde karnınızda oluşan ağırlık sebebiyle vücudunuzu dik tutamayabilirsiniz. Bu durumlarda bel ağrıları görülebilmektedir. 

Kasık ağrısı

Döllenen yumurta etrafına ördüğü rakım duvarına tutunmasıyla oluşan bu ağrı genellikle erken hamilelik belirtisidir. Adet gecikmeniz de varsa bu durum ya adet göreceğiniz ya da hamile olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Daha fazla

Kıvamlı ve açık renk akıntı

Belli aralıklarla kıvamlı ve açık renk akıntınız geliyorsa hamileliğin belirtilerinden birini yaşıyor olabilirsiniz.

Hamile hissetmek

Bilim adamlarının da araştırdığı bu durum gösteriyor ki anne adayları kendilerini hamile hissetmek gibi bir sezgi gücüne sahiptir. 

Vücut ısısında artış

Vücudunuzun ortalama sıcaklığınızı biliyorsanız bu ortalamanın 1 derece üstü de hamilelik belirtisi olarak kabul edilebilmektedir. Vücudunuzda oluşan bu sıcaklık değişimi hamilelik boyunca size eşlik edebilir. Bu durum vücudunuzun size vermiş olduğu erken dönem hamilelik belirtisinden birisidir.

Üstüne görme(Kanama)

Bazı kadınlar embriyo rahme yerleştiği zaman hafif, lekelenme tarzında kanama görebilirler. Halk arasında buna “Üstüne Görme” de denmektedir. Korkulacak bir durum değildir. Bu kanama adet kanamasından farklı olarak kırmızı renkte değil açık ila orta tonlarında değişebilen pembemsi bir renktir. Hamileliğiniz ileriki zamanlarında ki kanamalar normal olmadığı için hamileliğinizin ortalarında oluşan kanamalar için doktorunuza başvurmalısınız.

Bu belirtiler kesin olarak hamile olduğunuzu göstermese de bunlardan birkaçı sizde mevcutsa en yakın zamanda uzman hekime gidip muayene olmanızda fayda vardır. Hamile olduğunuz halde belirti göreceksiniz diye bir şart da yoktur. Hamilelik belirtileri görmediği halde hamile olan kadınlar da mevcuttur. Veyahut hamilelik belirtilerinden sadece birkaçını görebilirsiniz diğer hamilelik belirtilerini hiç görmeyebilirsiniz. Hamileliğin her döneminde farklı belirtiler de baş gösterebilmektedir. Hamile olduğunuz kesinse belirtilerinizi doktorunuza danıştığınızda size daha sağlıklı bir şekilde yardımcı olacaktır. Herkese rahat hamilelik dönemleri dileriz. Daha fazla makale için adresimizdeki diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu