Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ?

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ?

Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ?

Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ? | Hamilelik Belirtileri
Hamileliğin ilk haftalarında memede şişlik, meme uçlarında kahverengileşme oluşabilir. Bu durum sıkça görülen bir hamilelik belirtisidir. Bu durum memenin süt salgılamaya uygun konuma gelmesi için ve meme ucunun bebek için daha görünür hale gelmesi içindir.
Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ?

Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ?Meme ucu çevresinin kararmasının başlıca nedeni hormondur. Progesteron ve östrojen vücudun daha fazla pigment üretmesine neden olur. Bu nedenle pek çok kadın bedenlerinin bazı kısımlarında kararma ve koyu renkli cilt lekelerini görür. Bu hormonlar ayrıca areolaların genişlemesine, göğüs hassasiyetine, memenin şişmesine, kolostrum sızıntısına ve göğüslerde meydana gelen diğer değişikliklere neden olur.

Hamilelik ve emzirme döneminde areolaların kararması ve genişlemesinin evrimsel bir adaptasyon olabileceği düşünülmektedir. Yeni doğmuş bebekler bulanık görüşe sahiptirler ve daha büyük, daha koyu renkli areola memenin geri kalanından ayırt etmek daha kolaydır.

Eğer aynaya baktığınızda göğüs uçlarınız pembe, kahverengi veya başka bir renk iken kahverengileşmiş, koyulaşmış veya başka bir renge doğru gitmiş ise bunu fark edebilirsiniz. Sadece onlar daha koyu görünüyor ama onların çapı büyümüş olabilir. Sizin göğüsleriniz emzirmek için hazırlanır ama bu kadar erken değişimi sizi şaşırtabilir. Bazıları için erken fark edilse de ilerleyen dönemlerde fark edilebilir. Meme değişiklikleri gebe olduktan bir veya iki hafta( İkinci hafta gebelik) sonrası oluşabilir.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu