Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Midir?

Anasayfa / Hamilelik Belirtileri / Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Midir?

Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Midir?

Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Midir? | Hamilelik Belirtileri
Hamilelik sürecinde sıkça idrara çıkma normaldir. Bebek gelişim sürecinde idrar torbasında baskı yapmaktadır. Bu durum ise sizi sıkça idrara çıkartmaktadır. Bu durumdayken kafeinli içecekler tüketmeniz önerilmemektedir. Sıkça su tüketmeniz önerilmektedir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonu da olabilir bu yüzden uzman doktorunuza gitmeniz daha iyi bir sonuç almanızda size yardımcı olacaktır.
Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Midir?

Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Midir?


Sık idrara çıkma hamilelik belirtileri arasında olup, aklımıza ilk gelen ihtimaller arasından hamile olduğumuzdan daha çok üşütme ihtimalini düşünürüz fakat bu durum hamilelikte de gayet normal bir hamilelik belirtisidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında oluşan döllenme sırasında idrar torbanız alışık olmadığı şekilde baskıya uğrayacağı için idrara çıkmanız artacaktır. Hamileliğiniz son 3 ayında ise bebeğiniz büyüdüğü için, yine aynı şekilde idrar torbanıza baskı yapmaya devam edecektir.

Vücut alışık olmadığı durumlarda gösterdiği bu hamilelik belirtisi normal durumlardan birisidir. İdrar yaparken oluşan yanma, ağrı, kanama bunun yanında aşırı halsizlik gibi durumlar rahime bağlı durumlarda  da ortaya çıkmasına rağmen akla gelen idrar yolu enfeksiyonudur. Bu durumda idrar ve kan tahlili yaptırmanızda fayda vardır. Enfeksiyon kapmışsanız eğer bu durumda doktorunuz size ilaç verecektir eğer hamile iseniz doktorunuz size ilaç vermemeyi tercih edecektir.

Bu durum sizi rahatsız etmeye başladıysa geç saatlerde kafein içerikli(çay, kahve vb.) içecekleri tüketmemenizi öneririz. Bunun yanı sıra idrara daha az çıkayım mantığı ile gündüz içeceğiniz su oranını düşürmemelisiniz. Su hem sizin hem bebeğiniz için önemlidir. Su alımınızı azaltmayınız.

Sıvı alımını azalttığınızda ise bu kez idrar yollarınız enfeksiyon kapacaktır çünkü, öyle ya da böyle idrar torbanız yapılan baskıya karşı her zaman bir idrara çıkma isteği uyandıracaktır. Sıvı alımını azalttığınız anda ise vücudunuz enfeksiyon kapmaya müsait alan oluşturmaya başlayacaktır. Sıvı alımlarınızı azaltmadığınız sürece bu ihtimal ile karşılaşma olasılığınız düşüktür.

Bir diğer önerimiz ise idrarınızı yaparken öne doğru eğilmeniz idrar torbanızı boşaltmakta yardımcı olacak ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu