Smear Testi Hayat Kurtarır

Anasayfa / Kadınca / Smear Testi Hayat Kurtarır

Smear Testi Hayat Kurtarır

Rahim ağzı kanseri için yazmış olduğumuz makaleyi inceleyebilirsiniz | Hamilelik Belirtileri
Rahim ağzı kanseri kadınların en büyük korkularından bir tanesi. Her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis hayatınızı kurtarır. En az yılda bir kez yaptıracağınız smear testiyle rahim ağzındaki mevcut bir kanserin erken teşhisi ya da bölgedeki hücresel değişimlerin erken tespiti mümkün. Türkiye’de görülen jinekolojik kanserlerden en çok görülenleri rahim içi, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleridir.
Smear Testi Hayat Kurtarır

Smear Testi Hayat Kurtarır

Rahim ağzı kanseri kadınların en büyük korkularından bir tanesi. Her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis hayatınızı kurtarır. En az yılda bir kez yaptıracağınız smear testiyle rahim ağzındaki mevcut bir kanserin erken teşhisi ya da bölgedeki hücresel değişimlerin erken tespiti mümkün. Türkiye’de görülen jinekolojik kanserlerden en çok görülenleri rahim içi, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleridir.

Pap Smear Testi Nedir ?


Smear testi rahim ağzını (serviks) enfeksiyonlar ve kanser ya da kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Smear testi, rahim ağzından cam üstüne ince yayma, rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico-vaginal smear testi), PAP testi veya PAP smear testi gibi isimlerle de bilinmektedir.

Bu testteki en önemli amaç, özellikle rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi (prekanseröz) lezyonların erken teşhisidir. Son yıllarda jinekolojik muayenelerin rutin bir parçası haline gelmiştir.

Smear Testinde Süreç Nasıl İşliyor?


Smear (smir) alınması son derece basit, dokuya zarar vermeyen ağrısız bir yöntemdir. Jinekolojik muayene esnasında vajinaya “spekulum” denilen bir alet takıldıktan sonra serviks görülür hale getirilir. Vücutta kendini yenileyen hücreler dökülür. Lastik bir “spatul” ya da “smear fırçası” vasıtası ile serviksten vajinaya dökülen hücreler toplanır. Ayrıca yine bu fırça vasıtası ile rahim ağzından bir sürüntü alınır. Bu inceleme en çok rahim ağzından alınan örneklerle gerçekleşir

İşlem Süresi Ne Kadar Sürüyor?


Ortalama hazırlıklar tamamlandıktan sonra 15-20 saniyede kolaylıkla tamamlanır.

Ön Hazırlık Gerekir Mi?


İşlem öncesinde 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunulmaması değerlendirme güvenilirliğini artırır. Smear alınmasından önce en az 72 saat süre ile herhangi bir vajinal krem ya da ilaç kullanılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır. Adet bitiminden 10 gün sonrası ile ilk adet döneminize kadar olan dönem smear için en uygun zamandır. Kanama varlığında kanamanız çok miktarda değilse ve gerekli görülür ise smear alınabilir.

Smear Testi Ağrılı Bir Test Midir?


Ağrılı sayılmaz. Smear testi normal jinekolojik muayenelerin bir parçasıdır ve jinekolojik muayeneniz sırasında smear alınırken bir parça hissiyat olabilir fakat bu his ağrılı bir hissiyat değildir.

Sonuçlar Nasıl Değerlendirilir?


Smear sonrası hazırlanan preparatlarda hastanın hücresel durumu, hormonal durumu ve mikrobiyolojik durumu değerlendirilebilir. Smear preparatlarında bulunan elemanlar servikal ve vajinal hücreler, bakteriler, trikomanonas, candida gibi vajinal enfeksiyon etkenleri, kan elemanları ve spermler bulunabilir. Servikal ve vajinal hücrelerin yapısı kanser ve kanser öncülü lezyonlar hakkında bilgi verirken bu hücre türlerinin sayısı hormonal durumu yansıtır. Dolayısıyla üreme çağındaki ve menopoz dönemindeki kadınlardan alınan smear görüntüleri birbirlerinden farklıdır.

Smear Testinin Erken Teşhiste Önemi Nedir?


Smear testi hayat kurtarıcıdır. Evet, günümüzde tıpta kadınlarda hayat kurtarıcı ve yaşam süresini uzatıcı olarak görülen ve yararlılığı kanıtlanmış az sayıdaki tarama testlerinden biridir.Serviks (rahim ağzı) kanseri erken dönemde yakalandığında tamamen iyileştirilebilen bir durumdur. Tüm kanserlerde olduğu gibi serviks kanseri de uzun yıllar süren gizli hastalık döneminden sonra ortaya çıkar.

Serviks kanserinde şikayetler ortaya çıktıktan sonra da ne yazık ki hastalık yayılmıştır. Serviks kanserinin erken tanısındaki en önemli test smear testidir. Smear ile alınan örnekler patolojik olarak incelenerek kanser veya kanser öncüsü hücrelerin olup olmadığı araştırılır.

Ne Sıklıkta Test Tekrarlanmalıdır?


İlk tarama 21 yaşında ya da cinsel aktivite başladığında yapılmalıdır. Sigara kullananlar, poligamik (çok eşli) kadınlar veya partnerleri çok eşli olan kadınlar, ilk cinsel tecrübesini genç yaşlarda yaşayanlar, HPV enfeksiyonu geçirmiş olanlar, rahim ağzı kanseri tedavisi almış kadınlar ve doğum kontrol hapı kullananlar yüksek riskli grupta yer alır. Bu gruptaki kadınların 6- 12 ayda bir testi tekrarlamaları gerekebilir. Düşük risk grubundaki kadınlardan ilk 3 yıl yılda bir sonra 3 yıl aralıklarla bir smear alınması yeterlidir.

Hamilelikte Smear Testi Yapılır Mı?


İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Smaer Testi Güvenilir Midir?


Smear taramasında yanlış negatif oranı yaklaşık yüzde 25’dir. Yani klinik olarak habaset (kötü) olduğu halde smearın normal çıkması olasılığı yüzde 25’dir. Burada smearın alınış tekniğindeki hatalardan, patoloğun deneyimine kadar pek çok faktör rol oynar.

Anormal tarama testi sonucu ne anlama gelir?


Anormal tarama testi sonucuna sahip olmanız, rahim ağzı kanseri olduğunuz anlamı taşımaz. Hücrelerinizdeki değişimler düşük düzeyde ise doktorunuz yalnızca tarama testinin belirlenen bir süre sonra tekrarlanmasını önerebilir. Hafif derecede hücresel değişimler sıklıkla kendi kendilerine iyileşebilmektedir. Birkaç ay sonra hâlâ anormal hücresel değişimler mevcutsa doktorunuz sizi daha yakından izleyecektir.

Doktorunuz orta ve yüksek riskli anormal hücresel değişimlere sahip olduğunuz ve ileri teşhis ve tedaviye gerek olduğunu tespit ederse, öncelikli olarak sizi kolposkopiye yönlendirecek ve gerekiyorsa biyopsi alacaktır.

Yorumlar


Yükleniyor
Yenile Güvenlik Kodu