"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bayanların Regl düzeninde bazı zamanlar birtakım değişimler olabilir ve bu değişimler genel olarak erken hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde reglde gecikmeler de görülebilir. Reglde yaşanan bu gecikmeler her ne kadar hamileliğin bir sebebi olmasa bile hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Örnek verecek olursak regl gecikmesi yaşayan biri bu gecikmeyi hamileliğin erken dönem belirtileri arasında düşünebilir. Bu düşünce sebebiyle kişi hamileliğin vereceği stres ile regl düzeninde bozulmalar yaşayabilir ve yine bu durumu hamileliğin bir belirtisi olarak düşünebilir. Regl düzeninde bozulma yaşayan bir bayan yorgunluk, stres ve sinirli olma gibi haller içerisinde olabilir. Bütün bu bilgiler göz önüne alındığı zaman takviminize göre regl olma tarihinizde bir gecikme yaşarsanız bu durumu erken hamilelik belirtisi olarak düşünebilirsiniz. İlk hamilelik belirtileri arasında göğüs hassaslaşması, mide bulantısı, vajinal akıntı, idrara sık çıkma, baş dönmesi, halsizlik, şişkinlik ve ağrılar gösterilebilir.

 

Göğüs Hassaslaşması

Kadınların göğüslerinde hamilelik esnasında belirgin değişimler yaşanabilir. Bu değişimler hamilelik belirtileri arasında gösterilebilir. Bir bayan hamile olduğu takdirde göğüslerinde belirgin bir büyüme gerçekleşir. Göğüslere dokunulduğu zaman ağrı ve sızı hissine rastlanabilir. Bu ağrı ve sızılar özellikle göğüs uçlarında yoğun şekilde şiddetli bir şekilde görülebilir. Ayrıca göğüs uçlarında bulunan halkanın rengi de değişebilir. Göğüslerde gerçekleşen bu fiziksel değişimler hamileliğe işaret ediyor olabilir. Göğüs ucu halkası hamilelik esnasında koyu bir renk alır ve genişleyebilir. Bu durumun sebebi salgılanan bazı hormonlar olduğu için göğüslerden hamilelik tespiti yapmak oldukça kolaylaşır.

 

Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk belirtilerinden birisi de mide bulantılarıdır. Mide bulantısına bağlı olarak yaşanan kusmalar genellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kendini gösterir. Ama erken dönemde yaşanan mide bulantısı ve kusmalar ise hamileliğin direk işareti olabilir. Mide bulantıları genellikle 3. ayın sonuna doğru kesilir ama başlangıcı hamileliğin ilk haftaları bile olabilir. Hamilelik esnasında mide bulantısı ve kusmaların sebebi hamilelik esnasında salgılanan hormon seviyelerinin yükselmesidir. Öyle ki salgılanan hormonlar çok üst seviyelere çıktığı zaman bulantı ve kusmaların da şiddeti artar.

 

Vajinal Akıntı

Hamilelik esnasında sperm ve yumurtanın döllenmesi sonucu embriyo oluşur. Oluşan bu embriyo daha sonra rahme yerleşir ve embriyo rahme yerleştiği zaman vajinal akıntı görülebilir. Hamile olduğunu henüz bilmeyen bayanlar, hamilelik belirtilerinden vajinal akıntıyı regl ile karıştırabilir. Ama bilinmelidir ki vajinal akıntı regl kadar şiddetli gerçekleşmez. Öyle ki renk olarak da regl ile aynı değildir. Bu nedenle hamilelik esnasında oluşan vajinal akıntılar hamileliğin bir işareti olabilir. Ayrıca vajinal akıntılar embriyonun rahme tutunması esnasında oluştuğu için hamile olup olmadığımızı bu belirtiye başvurarak anlayabiliriz. Ayrıca unutulmamalıdır ki kasık ağrısı hamilelik belirtisi olabilir.

 

Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkmak hamilelik belirtisi mi? Elbette bu durum sadece hamileliğe işaret etmeyebilir. Fakat normalden daha fazla idrara çıkmak hamileliğin bir belirtisi olabilir. Hamilelik esnasında kişinin idrara çıkma durumunda sürekli değişimler yaşanabilir. Hamilelik ile birlikte yükselen hormonlar kan akışını hızlandırır ve kişinin idrara çıkma sayısında buna bağlı bir artış gerçekleşir Bu nedenle erken dönemde hamilelik esnasında sık idrara çıkılabilir. Ayrıca hamilelik sırasında böbrekler daha verimli çalışır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise rahim büyür ve idrar kesesine baskı yapar. Bu durumlar sık idrara çıkmaya sebebiyet verebilir.

 

Baş Dönmesi

Hamileliğin başlangıcında görülen bir diğer belirti ise baş dönmesidir. Hamilelik belirtilerinden her biri kolay tespit edilemeyebilir. Hamilelik esnasında bazı değişimler, belirtiler ile birleştiğinde hamileliğe işaret ediyor olabilir. Hamilelikte baş dönmesi de bunlar arasında gösterilebilir. Hamilelik süreci boyunca kişinin vücudunda değişimler görülür. Bu değişimlerin en temel nedeni, hormonal dengenin normalin dışına çıkmasıdır.

 

Halsizlik

Hamilelik esnasında baş dönmesi yanında kişide sıklıkla halsizlik ve yorgunluk durumları da görülebilir. Örneğin kişi bütün gün bir şey yapmasa dahi gereğinden fazla yorulabilir. Bu durum hamilelikten kaynaklanabilir. Ancak bu belirti tek başına direkt olarak hamileliğe işaret etmez. Hamilelikte halsizlik ve yorgunluk, başka belirtiler ile birlikte ortaya çıkıyor ise hamilelik düşünülebilir.

 

Şişkinlik ve Ağrılar

Şişkinlik regl dönemlerinin sık görülen belirtileri arasındadır. Her kadının regl döneminde mutlaka başına gelen şişkinlik bazı kadınlarda bel bölgelerinde şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu durum hamilelik belirtisi karın ağrısı şeklinde de görülebilir. Ancak bu belirti hamilelik ile birlikte yaşanırsa çok daha şiddetli bir hal alabilir. Regl döneminde yaşanan şişkinlik belirtisi aynı zamanda hamilelik esnasında yaşanan bir belirti olduğu için şişkinliğin sebebini bulmak biraz zorlaşabilir. Ancak şişkinlik bel bölgesinde yoğunlaşıyor ve şiddetleniyor ise bu durum hamileliğin bir belirtisi olabilir. Hamileliğin ilk belirtileri arasında olan şişkinlik ilerleyen zamanlarda çocuğun büyümesi ile çok daha şiddetli yaşanabilir. Bu nedenle hamilelik esnasında şişkinlikleri ve ağrıları kontrol altında tutmak gerekir. Ağrıların daha da şiddetlenmesi durumunda bir doktora başvurmanız önerilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir